مصرف زینک چه فوایدی دارد؟

زینک آنقدر مزایای فراوان برای سلامتی دارد که پوشاندن همه آنها در یک مقاله تقریباً غیرممکن است. این ماده معدنی دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی است، که برای ایمنی، تولید مثل، سلامت روان، سلامت پوست، سلامت مو و عملکرد شناختی و موارد دیگر ضروری است! در ادامه با فواید شگفت انگیز زینک آشنا خواهید شد.

 

زینک چیست؟

زینک یک ماده معدنی ضروری است که در تمام اندام ها، بافت ها و مایعات بدن وجود دارد

به عنوان دومین ماده معدنی فراوان در بدن بعد از آهن، نقش اساسی در انواع فرآیندهای بیولوژیکی ایفا می کند.

زینک  برای فعالیت کاتالیزوری بیش از 300 آنزیم که در سنتز و متابولیسم کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتئین ها، اسیدهای نوکلئیک و سایر مواد مغذی دخیل هستند ، لازم است.زینک همچنین در تثبیت ساختارهای سلولی و اندام ها، عملکرد سیستم ایمنی، بهبود زخم، تقسیم سلولی، رشد، لخته شدن خون، عملکرد تیروئید، بینایی، طعم، بو و سایر موارد نقش دارد.

 

زینک در رژیم غذایی: منابع غذایی و کمبود آن

علی رغم داشتن چنین کارکردهای مهم، در بدن ذخیره نمی شود و نیاز به یک رژیم منظم و مناسب در رژیم غذایی دارد.

منابع غذایی خوب شامل

 • گوشت قرمز
 • غذای دریایی
 • محصولات لبنی
 • آجیل
 • حبوبات
 • غلات کامل

با این حال ، زینک به راحتی از گوشت و پروتئین های حیوانی جذب می شود. سبزیجات منبع ایده آل نیستند زیرا آنها حاوی فیتات هستند، ترکیبی از گیاهان است که مانع از جذب زینک می شود.

از آنجا که نقش بسیار مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می کند، کمبود زینک به میزان قابل توجهی در ایجاد بیماری نقش دارد و آن را به یک مسئله مهم بهداشت عمومی تبدیل می کند.

 

زینک پلاس دینارترول

 

گروه های در معرض کمبود زینک شامل

 • مبتلایان به اختلالات گوارشی
 • گیاهخواران
 • زنان باردار و شیرده
 • مشروبات الکلی
 • افراد مبتلا به بیماری سلول داسی

 

زینک بر سرماخوردگی تاثیرگذار است؟

زینک دوره سرماخوردگی را کاهش می دهد.

تحقیقات منتشر شده در Open Forum Infectious Diseases در سال 2017 نشان داد که زینک می تواند بهبودی سرماخوردگی را تسریع دهد. در پنجمین روز سرماخوردگی، 70٪ مبتلایان که زینک مصرف کرده بودند در مقایسه با افرادی که مصرف نکرده بودند سریعتر بهبود یافته بودند.

در سال 2015، یک محقق استرالیایی همچنین دریافت که زینک با دوز بالا (80 میلی گرم در روز) مدت زمان ترشحات بینی را 34٪، احتقان بینی 37٪ ، خشکی  گلو 33٪ و سرفه را 46٪ کاهش می دهد

 

زینک با التهاب مبارزه می کند؟

التهاب یک واکنش طبیعی بدن برای مقابله با عفونت است، اما در صورت ادامه آن می تواند منجر به شرایط مزمن مانند بیماری های قلبی، آرتریت روماتوئید، افسردگی و بیماری آلزایمر شود.

اما خبر خوب این است که روی دارای فعالیت ضد التهابی است. یک مطالعه توسط کالج پزشکی دانشگاه Jagiellonian در لهستان در سال 2017 نشان داد که زینک “فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی” دارد که به طور بالقوه می تواند باعث بهترشدن سلامتی شود.

 

زینک ایمنی بدن را تقویت می کند؟

یک مطالعه آمریکایی در سال 2017 که بیش از شش هفته انجام شده است، نشان داد مصرف روزانه 4 میلی گرم اضافی روی در سلامت سلول ها تفاوت اساسی دارد و این به نوبه خود باعث می شود بدن شما قادر به مقابله با عفونت ها و بیماری ها باشد.

این تیم نتیجه گرفتند که زینک، “استرس اکسیداتیو و آسیب به DNA” را کاهش می دهد که به محافظت در برابر بیماری های مزمن کمک می کند.

 

زینک برای باروری مفید است؟

زینک مدت طولانی است که با تأثیر مثبت بر باروری مردان در ارتباط است. یک مطالعه از 200 مرد که در سال 2002 در مجله باروری و استریت منتشر شد تأیید کرد که تعداد اسپرم طبیعی پس از مصرف ترکیب سولفات روی و اسید فولیک، در مردان بارور و زیر بارور افزایش یافته است.

نتیجه

با فواید مصرف زینک به طور خلاصه آشنا شدین لذا برای سلامتی و عملکرد بهتر بدنتان مصرف زینک را هرگز فراموش نکنید.

 

 

Call Now Button